Ileostoomi vahetamine

Erinevat tüüpi ileostoomi kotid

Kotid on alt avatavad. Selletõttu ei ole vajadust neid tihedasti vahetada. Valikus on nii läbipaistvad kui ka läbipaistmatud kotid.  

Koti vahetamine

Enamus inimesi tühjendab kotti 6-10 korda päevas. Tühjendamise intervall sõltub väljaheidete kogusest. Kotti/plaati vahetatakse 2-5 päeva järel. Vaata täpsemalt siit ja siit. Koti äraviskamisel tühjendatakse kott tualetti või muusse sobivasse konteinerisse ning tühjendatud koti võib panna olmeprügi hulka (ärge visake seda tualetti).  

Kuidas kotti vahetada

 • Võtke endale aega
 • Pange vahetamiseks kõik valmis
 • Eemaldage hoolikalt kott alusplaadilt/nahalt
 • Võtke kasutatud kott ära ja pange see prügikotti
 • Peske nahka sooja veega. Väga tähtis on, et nahk oleks kuiv enne, kui te paigaldate uue koti või alusplaadi
 • Lihtsaim viis koti vahetamiseks on püsti seistes või tugitooliasendis
 • Kasutage pehmeid materjale ava ümbruse pesemisel/kuivatamisel
 • Eemaldage ava ümbert üleliigsed karvad
 • Paigaldage kott alt üles, koti avaus allapoole suunatud
 • Veenduge, et kott oleks korralikult kleepunud ja suletud
 • Siluge käega üle koti ja ümber stoomi. Niiviisi saate olla kindel, et kott/plaat on naha külge kindlalt liimunud.

Alt suletava koti tühjendamine

Enamus inimesi tühjendab kotti tualetis istudes. Mõned teevad seda seistes.   Tühjendamiseks suunake kott alla WC potti samal ajal, kui keerate lahti koti põhja. Hoidke avaust natuke ülespoole, et hoida ära kohene tühjenemine.   Kui te olete avause lahti keeranud, hoidke seda suunaga alla, et sisu voolaks välja. Vajutage õrnalt külgedele, et see tühjeneks kiiremini.   Kui sisu on välja voolanud, puhastage koti põhjaosa. Mõned teevad seda jooksva vee all, mõned pühivad tualettpaberiga, mõned teevad mõlemat. Seejärel rullige kott jälle kokku ja sulgege.
 
 

Plaadi vahetamine

Plaadi/koti peab välja vahetama, kui ilmub leke või kui plaat/kott ei kleepu enam korralikult. Et ära hoida väljaheite sattumist nahale, võite kasutada pastat.   Kliima, toitumine, ravimid ja kiiritusravi võivad mõjutada nahka, muutes kottide vahetuse ja abivahendite kasutamise sagedasemaks.   Üks tähtsaimatest asjadest on hoolitseda ileostoomi ümbritseva naha eest. Kui kott ei ole piisavalt tihedalt paigaldatud, jääb nahk kaitsetuks väljaheidete kahjustavate mõjude eest. Lekkimine, samuti liiga sagedane koti vahetamine ning karedate materjalidega naha puhastamine võib samuti tekitada nahaärritust.   Hea nõuanne on hoida läheduses pehmet lappi, sest plaadi/koti vahetamisel võib stoom tilkuda.  

Lõhn ja gaasid

Lõhna probleem on üks muret tekitavatest asjaoludest inimestel, kellel on ileostoom. Tänapäeval on stoomikotid valmistatud lõhnabarjääriga kilest, nii et väljaheidete lõhn jääb koti sisse. Kui kott on puhas, paigaldatud korralikult, tunnete te lõhna ainult koti tühjendamisel. Juhul, kui tunnete lõhna muul ajal, kontrollige koti kleepumist. Et vältida probleemi halvalõhnaliste gaasidega, võite kasutada integreeritud söefiltriga kotte. Söefiltril on ava, mille kaudu gaasid pääsevad kotist välja samas neid neutraliseerides.

  Ühingu uudised (6)Uudiste arhiiv
 Partnerite uudised (6)Uudiste arhiiv