Praktilised nõuanded

Pärast operatsiooni

Esimeste päevade möödumisel pärast operatsiooni õpite Te, kuidas tühjendada ja vahetada kotti ning hoolitseda stoomi ümbritseva naha eest. Algus võib olla raske, kuid võttes endale aega,  teate Te varsti kõiki nippe. Esimestel kuudel on stoom tavaliselt kergelt turses, nii et võite vajada suurema auguga kotte kui need, mida edaspidi hakkate kasutama.  

Kõhukinnisus

Väljaheited on tihedamad kui tavaliselt, võite tunda valu ja ebamugavustunnet.   Toiduained nagu apelsinid, pähklid, spargel ja seened, on aeglaselt seeduvad ning võivad seetõttu tekitada kõhukinnisust, seetõttu võiksite neist hoiduda. Kõhukinnisuse korral peate Te sööma rohkem värsket köögivilja ja puuvilja, aga hoiduge piimatoodetest. Võimlemine võib stimuleerida soolestiku tööd. Jooge palju vett. Kui kõhukinnisus jätkub, pöörduge arsti poole.

Kõhulahtisus

Kui väljaheited on vedelad, võib olla nahk rohkem ärritatud ja te riskite nahaprobleemidega. Kõhulahtisus võib olla põhjustatud ägedatest kõhuprobleemidest või soolestiku infektsioonidest. Kõhulahtisust võivad põhjustada ka ravimid ja toit, mida Te sööte. Kõhulahtisuse korral peate Te jooma rohkem, et taastada kehavedelikke.   Peate hoiduma tugevasti vürtsitatud toidust, puuviljadest, köögiviljadest ja mahlast. Kui kõhulahtisus jätkub, pöörduge arsti või õe poole. Kõhulahtisuse korral kasutage alt avatava põhjaga kotti, mida saab tühjendada ja mis võib olla paigaldatud kõhule mitmeks päevaks. Sel viisil kaitsete Te oma nahka väljaheitest ja koti vahetamisest tekkiva ärrituse eest.    

Nahaärritus

Juhul, kui nahk on ärritatud ja punane, tundlik või immitseb stoomi ümber, vajab ta spetsiaalset hooldust. Olge ettevaatlik, kui eemaldate koti/plaadi. Eemaldage õrnalt kleepmaterjali jäägid puhastusvahendiga.   Ärge kunagi kasutage bensiini ja teisi lahusteid. Hoiduge seebist. Kui Te olete puhastanud kahjustatud piirkonna, võite tupsutada seda kaaliumpermanganaadi lahusega (0,5%) või boorakslahusega, mis takistab bakterite ja seente kasvu.   Vahetage kott/plaat, kui ilmub leke. Määrige kiht kaitsekreemi kahjustatud piirkonnale enne uute abivahendite paigaldamist. Tähtis on oodata mõned minutid enne uue koti või alusplaadi paigaldamist ning lasta kreemil imenduda. Vaadake, et abivahendid oleks sobitatud hästi, nii ei teki eritiste lekkimist. Sooleeritised kahjustavad nahka ning see muutub lühikese ajaga punaseks ja ärritunuks.   Et kott/plaat kinnituks hästi, lõigake avaus kaitsepaberile joonistatud mõõdu järgi välja. Võite teha mudeli asetades paberi või plastkile või Coloplasti lõikamise juhendi otse stoomi peale. Augu lõikamisel plaati kasutage kõverkääre.   Kaheosaline süsteem kindlustab mugavuse. Teil on vaja ainult vahetada kott, kuna plaat jääb oma kohale mitmeteks päevadeks ning nahka ei ärritata paranemiseni.  

Probleemid ileostoomiga

Mõningatel juhtudel ilmnevad probleemid ja te peate pöörduma arsti poole:  

  • Teie stoom võib vajuda nahapinnast allapoole, nii et on raske paigaldada kotti (stoomi sissevajumine).
  • Teie stoomi limaskest sopistub välja rohkem kui normaalne (prolaps). Kui Teie kõhulihased on nõrgad ja pingutate üle, võib tekkida väljavõlvuvus (hernia) stoomi kõrval, mis raskendab koti kleepuvust.

Õnneks on antud probleemid harvad. Kui probleem ilmub, rääkige sellest oma arstile või õele kindlustamaks, et see ei muutu liiga tõsiseks.

  Ühingu uudised (6)Uudiste arhiiv
 Partnerite uudised (6)Uudiste arhiiv